26 Ekim 2019 Cumartesi

En İyi Pastırma Neden Kayseride Üretilir

En İyi Pastırma Neden Kayseride Üretilir

Tarihi geçmişi Türkler kadar eskiye uzanan eşsiz lezzet pastırma , Kayseri ismi ile özdeşleşen ve ana üretim yeri neden Kayseri?  Bu soruyu belki çogumuz aklımıza getirmişizdir Türklerin Büyük göçüyle birlikte Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen bin 500 yılık lezzet pastırma, tarihsel süreçte daha profesyonelce yöntemlerle üretilerek günümüze kadar varlığını devam ettirerek geldi . Genel olarak büyükbaş hayvan  etinden üretlmesinin  yanında nadirde olsa  küçükbaş hayvanlardan da üretilebilmekte olan pastırmanın üretiminde, Hızla gelişen teknoloji ve makineleşmenin hayatın her alanına girmesine rağmen halen geleneksel yöntemler de halen kullanılıyor.
En İyi Pastırma Neden Kayseride Üretilir

 Pastırma üretim süreci , etin seçiminden itibaren mevsim şartlarına bağlı olarak  yaklaşık bir ay kadar  sürmekte . Büyükbaş hayvan Kesimden sonra dinlendirilerek pastırmalık kısımları seçilen etler, şekil verilip iplere geçirilmekte sonrasında . Tuzlanarak, bir süre bekletilen pastırmalık etler, yıkandıktan sonra ağırlık altında preslenerek, içindeki kan ve tuzlu sudan arınması sağlanmakta Açık havada kurutulan etler, 1-2 gün çemene yatırılıyor. Yeniden kurutma işlemine tabi tutulan etler, çemenle kaplandıktan sonra kurutularak tüketime hazır hale getiriliyor. Neden Kayseri sorusunun  cevabı olarak ;
Erciyes'in doğal esintisi Kayseri pastırmasına kurutma işlemi sırasında Erciyes'in doğal esintisinin lezzet verdiğine inanılıyor. Çeşitli aşamalarda güneşte ve gölgede kurumaya bırakılan pastırmalık etler, daha çok yaz mevsiminde üretiliyor. Kayseri'nin iklim özellikleri nedeniyle havanın gündüz sıcak, gece serin olması, pastırmanın kuruması için elverişli ortam sunuyor. Kayseri pastırmanın anavatanı olmuş 
Türkiye'deki pastırma üretiminin büyük çoğunluğunun Kayseri'de gerçekleşmektedir  Pastırma ilk Hunlar döneminde üretilmeye başlanılmıştır  O dönem askerlerin gıda ihtiyacı için  etin tuzlanıp kurutularak savaşta ve seferlerde yenmesi için atın üstünde taşınmış 
 "Pastırma, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde, Kayseri'nin mis kokulu yiyeceği olarak yer alıyor. Kayseri hava şartlarının uygunluğundan dolayı pastırmanın anavatanı olmuş."

Artikel Terkait

En İyi Pastırma Neden Kayseride Üretilir
4/ 5
Oleh

7 coment�rios

19 Aralık 2019 19:56 delete

Pastırma gerçekten mükemmel bir lezzet. Fakat çok pahalı bir gıda. Yani biraz lukse kaçıyor. Ama neden Kayseri sorusunun cevabını oda öğrenmiş olduk.

Reply
avatar
21 Aralık 2019 19:57 delete

Pastırma Kayseri den sucuk Afyon dan Etliekmek Konya dan

Reply
avatar
24 Aralık 2019 15:52 delete

Hımmm Kayseri de lezzet bitmez, pastırma da lezzetin zirvesi...pastırmanın tarihi sürecini bilmiyordum Ermenilerin bulduğuna dair rivayetler duyuyordum. Hunlara kadar dayandığına göre pastırmanın tarihi,bundan sonra içimiz rahatça bizim deriz.

Reply
avatar
24 Aralık 2019 15:53 delete

Hımmm pastırma harika bi lezzet...pastırmayı Ermenilerin bulduğuna dair rivayetler duyuyordum demek ki doğru değilmiş.

Reply
avatar
25 Aralık 2019 07:30 delete

Cok guzel bilgiler..bak bunlari bilmiyordum...kayseriye gidip pastirma yiyelim

Reply
avatar
Adsız
28 Aralık 2019 22:15 delete

En iyi pastırma Kayseri'de üretilir çünkü başka Erciyes Dağı yok pastirmanin üretiminde pastirmanin lezzetinde Erciyes faktörü var unutmayalım Kayseri akla gelince pastırma
Pastırma ismi anilinca Kayseri animsanir ve akla gelir o kadar

Reply
avatar
Adsız
29 Aralık 2019 16:13 delete

Pastırmanın Faydaları nelerdir?
Pastırma porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde faydaları olan bir besindir. Albumin içeren pastırma vücuda enerji verir.Protein ve yağ açısından zengin bir besin olan pastırmanın içinde bulunan çemen otu pastırmanın faydalarını arttırmaktadır.

Boğaz Ağrının Geçirir; Pastırmanın içinde bulunan çemenin boğaz ağrılarını geçirme etkisi vardır. Boğaz ağrısı çeken kişilerin; boğaz ağrısını geçirmek için çemenin rahatlatıcı özelliğinden faydalanmak için yemeklerin yanında pastırma tüketmesi önerilir.

Sindirim Sistemine İyi Gelir; Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine yardımcı olan pastırma bağırsak ve mide gazının azalmasını sağlar. Mide şişkinliğini giderir.

İştah Açıcıdır; Bol baharat içeren pastırma baharatların iştah açısı etkisi ile daha çok yemeğe neden olabilir. Pastırma iştah açması nedeniyle kilo kontrolü yapanların ya da zayıflamak isteyenlerin tüketmemesi önerilen bir besindir.

Protein Kaynağıdır; Besinlerden alınan en yararlı maddelerden olan protein pastırmanın içinde bol miktarda bulunur. Yağsız etten yapılan pastırmanın içinde protein oranı yüksektir. Pastırma içerdiği zengin besin kaynağı ile kalorilidir.

Kan Dolaşımını Düzenler; Pastırmada bulunan çemen kansızlığa iyi gelir ve kan dolaşımını hızlandırır. Kan değerleri düşük olan kişilerin pastırma tüketmesi önerilir.

Anne Sütünü Arttırıcıdır; Protein bakımından zengin olan pastırma anne sütünü artırır.

Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur; Diğer işlenmiş etlere göre içinde kimyasal madde bulunmayan pastırma; tüketildiğinde vücuda kimyasal girişine neden olmaz ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcıdır.

Kolesterolü Yükseltmez; İşlenmemiş bir et ürünü olan pastırma kolesterolü yükseltmez. Ancak pastırma tüketirken porsiyon kontrolü yapılmalıdır. Aşırı miktarda tüketilen pastırmanın yan etkileri olabilir.

İnsülin Direncini Dengeler; Pastırmada bulunan çemen otu insülin direnci üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Reply
avatar