8 Ocak 2020 Çarşamba

Pastırmalı Yumurta Nasıl Yapılır

Aslında tariflik bir yemek değil bir çok kişi için biliyorum,ancak tam bir kahvaltı olayıdır pastırmalı yumurta yemeği.Sabah en asık suratlıları bile yataktan sofraya pişmiş kelle edasıyla çeker,kokusuyla darmadağın eder insanı.
Hani yemem diyenden kork diye bir laf vardır,sanırım pastırmalı yumurta olan ve öncesinde burun kıvıranlara söylenme yüzdesi diğer yemeklere oranla oldukça çoktur.
Hemen hemen her sofrada farklı pişirme özellikleri var pastırmalı yumurtanın,tamamiyle çemeninden ayırarak pastırmaları kullananlar,ince ince kıyanlar,pastırmayı önceden pişirip kıtır yapanlar,yumurtasına kaşar serpenler,yumurtasını cıvık sevenler,iyice karıştırıp çırpanlar ve türlü türlü denemeler,zevkler.En nihayetinde nasıl yerseniz yiyin aklınıza düşürmüşsünüzdür bir kere yapmayı ve yemeyi.
Çok basit bir anlatımla bizim pastırmalı yumurtamız…
..


Pastırmalı yumurta Türk mutfağında ve Geleneksel Kayseri Mutfagında  özellikle kahvaltılar ☕ için en çok tercih edilen en nefis ☕kahvaltılıklardan☕  birisidir Pastırmalı yumurta tarifi hem yapımı kolay hem de çok lezzetli. Pastırmalı yumurta nasıl yapılır merak ediyorsanız, işte pastırmalı yumurta tarifi:
Pastırmalı YUMURTA NASIL YAPILIR


Pastırmalı yumurta tarifi:
👀 200 gr pastırma

👀 2 yumurta  

👀 2 kaşık tereyağ
Pastırmalı yumurta nasıl yapılır?
👉 Pastırmaları ortadan ikiye kesin.

👉 Teflon tavada tereyağını eritin.

👉 Yağın kızdığını gördükten sonra yavaya pastırmaları yerleştirin.

👉Pastırmalar hafif kızınca yumurtaları üzerine kırın.

👉 Ocağın altını kısın.

👉 Pastırmalı yumurta sarıları katılaşmadan ama beyazların tam pişmesine dikkat ederek pişmesini bekleyin.

👉 Piştikten sonra ateşten alın.
Pastırmalı yumurta tarifi işte bu kadar basit.
Afiyet olsun!

Artikel Terkait

Pastırmalı Yumurta Nasıl Yapılır
4/ 5
Oleh

1 coment�rios:

8 Ocak 2020 13:32 delete

Nefis görünüyor. Benim merak ettiğim pastırma en güzel hangi öğünde yenir? Misafir geldiğinde bu lezzeti tadacak kişi hangi öğünde yemelidir? Bu konuda Kayseri'de bir görüş ya da alışkanlık var mıdır acaba?

Reply
avatar